Burza piorun

i

Autor: ParallelVision/pixabay W czasie burz trzeba być bardzo ostrożnym

Gdzie się schować w czasie burzy? Te zasady zachowania podczas burzy koniecznie musisz znać!

2021-08-30 13:33

Jak się zachować w czasie burzy, gdy grzmi, a niebo przeszywają pioruny? Pytania te nabrały nowego znaczenia po tym, jak w Węglińcu na Dolnym Śląsku piorun poraził siedem osób, które przebywały w parku. Podpowiadamy, co zrobić, gdy zaskoczy nas burza.

Gdzie się schować w czasie burzy gdy jesteśmy poza domem? To pytanie jest dziś aktualne bardziej niż kiedykolwiek, a to za sprawą dramatycznych wydarzeń, do których doszło w Węglińcu w niedzielę, 29 sierpnia. Rodzinę przebywającą po południu na spacerze zastała burza. Przed deszczem kilka osób schroniło się pod drzewem, gdy nagle w park uderzył piorun. Siedem osób zostało poszkodowanych, wśród nich dzieci, w tym jeden noworodek. Wszyscy trafili do szpitala. Na szczęście obrażenia jakich doznali nie zagrażają ich życiu i zdrowiu. Cała sytuacja mogła jednak skończyć się tragicznie. Uderzenia pioruna bardzo często kończą się bowiem śmiercią. Jak więc zachować się, gdy zastanie nas burza? Zobaczcie najważniejsze zasady bezpiecznego zachowania w takich sytuacjach poniżej.

Raport z anteny 30.08, godz.10

Zasady zachowania, gdy burza zastanie nas w terenie 

Co zrobić, gdy jesteśmy poza domem i zastanie na burza? O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Oto najważniejsze zasady bezpiecznego zachowania jeśli nie ma takiej możliwości:

  • Nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi, niestabilnymi konstrukcjami, np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny;
  • Unikajmy otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół);
  • Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy;
  • Wyjdźmy natychmiast z wody;
  • Unikajmy używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłączmy.

Czasami zdarza się, że jedziemy samochodem, gdy rozpęta się burza z piorunami. Co wtedy? Najważniejsze zasady bezpiecznego zachowania to:

  • Pamiętajmy o możliwych silnych podmuchach podczas jazdy;
  • Nie zatrzymujmy się pod drzewami. Często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa;
  • Jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy wejść do bezpiecznego budynku, pozostańmy w samochodzie.