Burze w Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia 20.08.2022

i

Autor: pixabay.com zdjęcie poglądowe

Nadchodzą burze!

Gdzie jest burza? IMGW opublikowało ostrzeżenia. Pół Polski z alertami! Pogoda na sobotę [20.08.2022]

2022-08-20 9:17

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę pogody na sobotę (20 sierpnia). Niestety, nie mamy dobrych wieści. IMGW wydało ostrzeżenia I i II stopnia w związku z burzami. Znaczna część kraju znalazła się w "pomarańczowej" strefie co oznacza, że wyładowania atmosferyczne mogą być naprawdę niebezpieczne. U nas możesz sprawdzić, gdzie jest burza! Zobacz prognozę na najbliższe godziny.

Burze w Polsce. Setki interwencji straży

W piątek (19 sierpnia) burze pokazały swoje groźne oblicze. W kilku miejscach wyładowania atmosferyczne spowodowały spore zniszczenia. Tak było w Opolu, gdzie burze z intensywnymi opadami deszczu doprowadziły do zalania ulic i podtopień. Silny wiatr łamał drzewa. Na zdjęciach widać, że jedno z nich spadło na samochód. Pełne ręce roboty mieli także strażacy w woj. śląskim. Tam odnotowano 91 zdarzeń związanych z silnymi wiatrami oraz 37 związanych z wypompowywaniem wody. Wiatr zerwał trzy dachy - na budynku jednorodzinnym i budynku gospodarczym w powiecie raciborskim oraz na zakładzie produkcyjnym kowalstwa artystycznego w powiecie pszczyńskim.

IMGW wydało ostrzeżenia na sobotę [20.08.2022]

To nie koniec pogodowych zawirowań w ten weekend. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia w związku z burzami. "Żółte" alerty obejmują pas ziemi od Pomorza i Pomorza Zachodniego, część woj. kujawsko-pomorskiego, następnie przez woj. wielkopolskie, lubuskie aż po Dolny Śląsk. - Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami grad - czytamy w prognozie.

Czytaj również: Burze z gradem, wichury do 100 km/h, a to nie wszystko [Prognoza IMGW na 20.08.2022]

Na "pomarańczowo" IMGW oznaczyło środkową część Polski! Drugi stopień ostrzeżenia wprowadzono na wschodniej części woj. pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, a także w niektórych powiatach województw warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, małopolskiego oraz na całym obszarze woj. śląskiego, opolskiego i łódzkiego - Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami grad - prognozuje instytut.

We wschodnich województwach wprowadzono drugi stopień ostrzeżenia przed upałami. Dotyczy wschodniej Polski z woj. podlaskim, lubelskim i podkarpackim oraz pozostałą częścią wyżej wymienionych województw.

Ostrzeżenia burzowe obowiązują od wczesnych godzin popołudniowych (13.00- 14.00) do niedzieli (21 sierpnia) do godzin nocnych.

Trzciny i bagno. Jezioro Słoneczne znika w oczach!

Gdzie jest burza? Radar burz [20.08.2022]

W sobotę (20 sierpnia) przez Polskę będą przechodzić burze, w związku z tym należy zachować szczególną ostrożność i zabezpieczyć się na wypadek żywiołu. Wielu mieszkańców kraju słysząc grzmoty, widząc wyładowania atmosferyczne, czy nadciągające ciemne chmury zastanawia się, gdzie jest burza i czy dziś będzie burza. Poniżej mapy, dzięki którym można na bieżąco obserwować pogodę.

Współcześnie dzięki wielu aplikacjom i stronom internetowym możemy na bieżąco obserwować zmieniającą się pogodę. Zobacz na żywo gdzie jest burza.

Sonda
Boisz się burzy?