Czy istnieje tam życie? Enceladus jest mniejszy od Polski

i

Autor: photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA07724/domena publiczna/Wikimedia Commons Według naukowców to jedno z nielicznych miejsc w Układzie Słonecznym, które może nadawać się do życia. Chodzi o Enceladus, czyli jeden z księżyców Saturna (na zdj. Enceladus na tle Wysp Brytyjskich)

Czy istnieje tam życie? Enceladus jest mniejszy od Polski

2021-09-08 6:00

Według naukowców to jedno z nielicznych miejsc w Układzie Słonecznym, które może nadawać się do życia. Chodzi o Enceladus, czyli jeden z księżyców Saturna, który jest tak mały, że mógłby się zmieścić w granicach Polski. Jak informuje national-geographic.pl, to właśnie tam znajduje się m.in. woda w stanie ciekłym, a Enceladus ma nawet swoją atmosferę.

Czy istnieje tam życie? Enceladus jest mniejszy od Polski

Jak informuje national-geographic.pl, Enceladus, czyli jeden z księżyców Saturna, jest jednym z nielicznych, jak do tej pory, miejsc, gdzie może rozwijać się życie. Obiekt jest tak mały, że zmieściłby się w granicach Polski - ma 505 km średnicy. Co ważniejsze, naukowcy odkryli pod powierzchnią księżyca wodę w stanie ciekłym i dowiedzieli się też, że Enceladus ma swoją atmosferę. Było to możliwe dzięki misji NASA Cassini, której obserwacje ujawniły ponadto "tygrysie pasy", czyli pęknięcia w jego powierzchni, z których płynna woda wystrzeliwana jest w przestrzeń kosmiczną. Jest ona elementem pierścienia "E" Saturna, który ma ponad milion kilometrów długości i jest największy w Układzie Słonecznym. Na Enceladusie znajduje się aż 101 gejzerów, które wystrzeliwując wodę, mogą sięgać wodnego oceanu - gdyby tak było, jej próbki mogłyby zostać pobrane przez statek kosmiczny NASA bez konieczności lądowania.

Jak informuje national-geographic.pl, kolejną ciekawostką dotyczącą księżyca Saturna jest to, że odbija on światło słoneczne zamiast je pochłaniać, dlatego na Enceladusie notuje się temperatury sięgające nawet minus 201 stopni Celsjusza. Jak dodają naukowcy, sonda Cassini wykryła w oparach materiału wyrzucanego w kosmos złożone związki chemiczne i organiczne. To może oznaczać, że na księżycu jest życie, dlatego z pewnością będzie on poddany dalszym badaniom, których wyniki mogą się okazać przełomowe.

Kosmos w Sopotni Wielkiej na wyciągnie ręki