Burze z gradem storpedują pogodę? Ostrzeżenia IMGW prawie dla całego kraju. W tym regionie najgorzej

i

Autor: eyeonicimages/cc0/Pixabay.com Niedziela na Podkarpaciu również może być niespokojna

Żółte i czerwone alerty!

Burze z gradem storpedują pogodę? Ostrzeżenia IMGW prawie dla całego kraju. W tym regionie najgorzej

2023-07-29 16:23

IMGW ostrzega, że prawie w całej Polsce mogą wystąpić w sobotę, 29, lipca burze z gradem. Zjawiska mogą się pojawiać w trakcie dnia i jeszcze w późnych godzinach wieczornych. W północno-zachodniej części kraju alerty noszą 2. stopień, co oznacza, że na zmianę z gradobiciem mogą się pojawić opady deszczu, i to ulewnego. Jak szczegółowo wygląda prognoza IMGW?

IMGW ostrzega przed burzami z gradem. W którym regionie będzie najgorzej?

Burze z gradem mogą wystąpić w sobotę, 29 lipca, i w nocy z soboty na niedzielę prawie w całej Polsce, przed czym ostrzega IMGW. Jedyny region, którego przynajmniej nie razie nie dotyczą alerty, to Lubelszczyzna i Podlasie. Najgorsza sytuacja ma natomiast wystąpić w północno-zachodniej części kraju, dla której pojawiły się czerwone alerty, noszące drugi stopień w trzystopniowej skali. - Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 35 mm, lokalnie do 45 mm, oraz porywy wiatru do 75 km/h. Miejscami grad - czytamy w ostrzeżeniu IMGW. Zjawiska mogą tam jeszcze występować do późnych godzinach wieczornych, choć pierwsze burze pojawiły się już po południu w województwie zachodniopomorskim. Pozostały regiony otrzymały alerty pierwszego stopnia, które zwłaszcza w przypadku wschodnich województw dotyczą pojawiania się burz z gradem jeszcze w godzinach nocnych i wczesnoporannych.

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Miejscami grad - podaje IMGW.

Sonda
Boisz się burzy?
Godzina W w Warszawie. Powstańcy i prezydent apelują do mieszkańców