Prognoza pogody

Atak siarczystych mrozów w Polsce! Tam będzie najzimniej

2022-12-12 9:36

Początek tygodnia, 12-18 grudnia, przyniesie jeszcze opady śniegu, ale od wtorku, 13 grudnia, trzeba się przygotować na kolejną zmianę w pogodzie w Polsce, bo do naszego kraju wkroczą mrozy. Niskie temperatury odczujemy już w nocy z poniedziałku na wtorek, a zgodnie z prognozą IMGW utrzymają się przynajmniej do końca tygodnia. Gdzie będzie najzimniej?

Siarczyste mrozy wkraczają do Polski

Od wtorku, 13 grudnia, kolejna zmiana pogody w Polsce, po tym jak w miniony weekend przechodziły nad naszym krajem (i nadal przechodzą) opady śniegu. Jest duża szansa, że biały puch poleży przynajmniej kilka dni, bo zbliżają się siarczyste mrozy, których namiastkę odczujemy już najbliższej nocy.

- Temperatura minimalna od -11°C w kotlinach karpackich i sudeckich, -10°C lokalnie na południowym wschodzie i -8°C na północnym wschodzie, od -6°C do -3°C na przeważającym obszarze kraju, jedynie nad morzem około 0°C - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Od wtorku, 13 grudnia, mróz chwyci również w dzień

Kolejne noce będą jeszcze chłodniejsze, ale w przeciwieństwie do poniedziałku mróz odczujemy również w dzień. We wtorek, 13 grudnia, słupki rtęci pokażą poniżej zera już w całej Polsce, wyłączając Wybrzeże:

  • minus 7°C będzie w kotlinach karpackich;
  • minus 3°C na wschodzie i w pasie pojezierzy;
  • minus 1°C na zachodzie kraju.

Uwaga, noc z wtorku na środę, 14 grudnia, zapowiada się na jak na razie najzimniejszą tej zimy, a mróz chwycie również nad morzem. - Temperatura minimalna od -17°C, -15°C w kotlinach górskich, około -13°C na południu i -10°C na północnym wschodzie, na pozostałym obszarze od -9°C do -6°C, tylko nad morzem około -3°C - przekazuje IMGW.

Do kiedy utrzyma się mróz?

Zgodnie z prognozami niskie temperatury utrzymają się w Polsce do końca tygodnia, tj. do niedzieli, 18 grudnia, włącznie, podaje synoptyczka IMGW Ilona Bazyluk. - Bardzo zimno będzie również w nocy ze środy na czwartek, 15 grudnia, bo nawet w Polsce centralnej może być poniżej minus 10 stopni. W kolejnych dniach mróz utrzyma się również w czasie dnia, a najcieplej nad morzem, gdzie słupki rtęci pokażą ok. 0°C - dodaje.

QUIZ. Znasz się na pogodzie? Co to są hektopaskale? Zgarnij komplet i zapewnij sobie pogodę ducha

Pytanie 1 z 10
W jakim kierunku wieje halny?
Sonda
Liczysz na opady śniegu w święta?
Białystok. Grudniowy atak zimy. Mnóstwo śniegu na ulicach