Amerykanie już to wiedzą. Taka będzie pogoda w styczniu. Koszmarne scenariusze

i

Autor: Shutterstock

Prognoza długoterminowa

Amerykanie już to wiedzą. Taka będzie pogoda w styczniu. Koszmarne scenariusze

2024-01-04 11:04

Mamy początek stycznia, a wielu z nast zastanawia się, jaka będzie aura rzez cały ten miesiąc. Prognozy długoterminowe na styczeń 2024 pozwalają m.in. planować Polakom urlopy podczas zbliżających się ferii zimowych. Czy po dość ciepłym, wilgotnym grudniu, czeka nas radykalna zmiana pogody i powrót ostrej zimy ze śnieżycami i tęgimi mrozami? Modele pogodowe przygotowane przez amerykańskich i europejskich specjalistów są odmienne. Jedno jest pewne - pogoda w styczniu 2024 będzie dynamiczna. Szczegóły poniżej.

Jaka będzie pogoda w styczniu 2024? Prognoza długoterminowa

Jak podaje Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk tvnmeteo.pl, "od dłuższego czasu wiry niżowe znad północnej części Oceanu Atlantyckiego pchają w naszym kierunku łagodne masy powietrza z zachodu". Przez ten czas były dwa wyjątki: na początku grudnia i tuż przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy to termometry wskazywały wysokie wartości jak na ten miesiąc.

Ekspertka zwraca też uwagę, że choć obecna zima trwa krótko, jest mocno rozchwiana termicznie i taka też będzie w kolejnych dniach. Co więcej, zimy z gwałtownymi zmianami pogody, tj. skokami temperatur i nagłymi wichurami, będą coraz częstszym zjawiskiem. To wszystko wina zmian klimatycznych, które doprowadzą do paradoksalnej sytuacji - chociaż klimat ociepla się, niebawem w Europie, w tym również w Polsce, może zrobić się bardzo zimno.

Ciepły i wilgotny styczeń 2024? Taką pogodę przewidują Amerykanie

Amerykański model długoterminowy Narodowej Administracji ds. Oceanu i Atmosfery (NOAA) zapowiada jednak dużo łagodniejszą pogodę w styczniu 2024 w Polsce. Średnia temperatura w styczniu ma być powyżej normy o około dwa stopnie. Z kolei opadów ma być więcej niż zwykle, co zapowiada styczeń 2024 jako dość ciepły i wilgotny miesiąc, bardziej z opadami deszczu niż śniegu. Inne modele pogodowe kreślą jednak zdecydowanie bardziej złowieszcze scenariusze. Tym bardziej, że styczniowe ataki zimy w Europie Środkowej, które prawie 70 lat temu niemiecki klimatolog Hermann Flohn nazwał "wtargnięciami zimy" to zjawisko regularne. I niedługo sroga, śnieżna zima znów może "wtargnąć" do Polski, co pokazują wyliczenia amerykańskiego modelu globalnego. Rozbudowuje się wielki "jęzor zimna", który sięga od rosyjskiej Arktyki przez Polskę i Niemcy aż po Hiszpanię. - Fala zimna wtargnąć ma w związku z uformowaniem się najpierw wyżu nad Wyspami Brytyjskimi, a później wału wyżowego od Azorów po Laponię - czytamy w artykule na tvnmeteo.pl.

Koszmarne scenariusze. Najpierw śnieżyce, później siarczyste mrozy

Ton pogodzie w najbliższych dniach mogą nadać rozlegle wiry niżowe znad północnego Atlantyku, które w rejonie Islandii przybierają na sile. Zalegające nad Arktyką zimno zsuwa się nad Europę. Najzimniejszymi regionami w tej części świata będzie Skandynawia i Rosja. Tam mrozy będą ekstremalne, ponieważ temperatura spadnie do -40 stopni Celsjusza. Fala zimna zahacza też o północno-wschodnią Polskę, dlatego na Warmii, Mazurach czy Podlasiu mamy mroźną zimę, choć np. w południowej części Polski temperatury są dodatnie, a śniegu niewiele. Już pod koniec trwającego tygodnia temperatura w ciągu dnia w Polsce spadnie do wartości -10 stopni Celsjusza. W weekend fala zimna dotrze do całego kraju, a w najzimniejszych miejscach Polski, przy rozpogodzeniach, słupki rtęci pokażą -15 stopni Celsjusza. O tym, że siarczysty mróz zbliża się do Polski świadczą odchylenia średniej temperatury od normy na podstawie wyliczeń Europejskim Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF). Odchylenia od normy na minus to nawet 2-4 stopnie. Mróz osłabnie w okolicach 10 stycznia, kiedy to przybędzie w naszym kraju trochę śniegu. Niebawem jednak znów uderzy z dużą siła, ponieważ jak pokazuje model GFS, 15 stycznia we wschodniej części Polski temperatura może spaść nawet do -20 stopni Celsjusza. Co gorsza, coraz więcej prognoz na styczeń 2024 wskazuje na rysujący się w połowie miesiąca wir polarny. Północna i Środkowa Europa będą mierzyć się najpierw ze śnieżycami, a później z siarczystym mrozem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: PKP odwołuje pociągi, wielogodzinne opóźnienia. Totalny paraliż na polskiej kolei

Źródło: tvnmeteo.pl

Memy o zimie roztapiają smutki. Najśmieszniejsze obrazki w poniższej galerii

Ekstremalne rekordy pogodowe w Polsce

Pytanie 1 z 10
Najwyższa temperatura powietrza została zanotowana w Prószkowie w woj. opolskim. Ile wynosiła?
Bitwa o TVP. Telewizja sparaliżowana, policja pilnuje budynków