Żółty alert dla połowy kraju. IMGW ostrzega. Zrobi się bardzo niebezpiecznie!

i

Autor: jwvein / CC0 / pixabay.com Żółty alert dla połowy kraju. IMGW ostrzega. Zrobi się bardzo niebezpiecznie!

Warto uważać!

Żółty alert dla połowy kraju. IMGW ostrzega. Zrobi się bardzo niebezpiecznie!

2023-01-28 16:08

W sobotę, 28 stycznia, po południu i wieczorem zrobi się bardzo niebezpiecznie na drogach w większości regionów. Wszystko z powodu opadów marznącego deszczu, które przewidywane są w różnych częściach kraju. Drogi mogą zrobić się bardzo śliskie. Wszyscy, którzy wybierają się w podróż, muszą zachować szczególną ostrożność podczas jazdy.

Późnym popołudniem i wieczorem mogą wystąpić opady marznącej mżawki i deszczu, co może skutkować tzw. "szklanką", czyli bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, które stanowi ogromne zagrożenie dla użytkowników dróg. Nieostrożna jazda w takich warunkach może mieć katastrofalne skutki.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed marznącymi opadami, czyli tzw. "żółty alert". Od sobotniego popołudnia, aż do godzin porannych obowiązują one dla czałego województwa zachodniopomoeskiego, a także części województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego. Nieco krócej, bo do godzin wieczornych w sobotę, ostrzeżenia obowiązują ostrzeżenia dla województw: dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego, śląskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

Podczas jazdy samochodem, zwłaszcza poza terenem zabudowanym, należy zachować szczególną ostrożność i dostosować prędkość do warunków jazdy. Chwila nieuwagi na śliskiej nawierzchni może skutkować poślizgiem, a co za tym idzie - może doprowadzić do wypadków.

QUIZ. Znasz się na pogodzie? Co to są hektopaskale? Zgarnij komplet i zapewnij sobie pogodę ducha

Pytanie 1 z 10
W jakim kierunku wieje halny?
Atak wiosny w Szczecinie. W grudniu kwitną drzewa!