Superksiężyc rozświetli niebo

i

Autor: Alex Andrews, Pavel Danilyuk / CC0 / pexels.com Superksiężyc rozświetli niebo

Wyjątkowe zjawisko!

Superksiężyc rozświetli nocne niebo i nie da ci zasnąć! To nie będzie zwykła pełnia

2024-08-19 19:03

Podczas sierpniowej pełni Księżyc będzie naprawdę wyjątkowy. Naturalny satelita Ziemi stanie się o 14 procent większy niż zazwyczaj i o 30 procent jaśniejszy. To niecodzienne zjawisko będzie można podziwiać już tej nocy. Jak obserwować "jesiotrowy" superksiężyc? Dlaczego jest taki duży i skąd wzięła się jego nazwa? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Pełnia Księżyca Jesiotrów - skąd wzięła się ta nietypowa nazwa?

Sierpniowa pełnia Księżyca nazywana jest Pełnią Jesiotrów. Określenie to pochodzi z Ameryki Północnej. Rdzenni mieszkańcy tego kontynentu zauważyli, że podczas sierpniowej pełni, w wodach występuje więcej niż zazwyczaj ryb z gatunku jesiotrów. To jednak nie jedyne określenie sierpniowej pełni Księżyca. Inne nazwy pełni Księżyca w sierpniu to m.in. Pełnia Zbożowa, Pełnia Zielonej Kukurydzy lub Pełnia Czerwona, które związane są przede wszystkim z przypadającym właśnie okresem żniw.

Kiedy przypada superksiężyc w sierpniu 2024?

Pełnię Księżyca będzie można podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek, 19-20 sierpnia. Księżyc wzejdzie o godz. 20:10, a zaledwie 18 minut później, czyli o godz. 20:28 osiągnie idealnie okrągły kształt. W takiej postaci będzie można podziwiać go do wczesnych godzin porannych. Księżyc zajdzie o godz. 4:18.

Podczas sierpniowej pełni będziemy mogli podziwiać zjawisko superksiężyca. Będzie on wydawał się zdecydowanie większy i jaśniejszy niż w trakcie przeciętnej pełni. Według danych podawanych przez NASA, różnica pomiędzy pełnią w perygeum (najbliżej Ziemi), a apogeum (najdalej od Ziemi) to 14 procent rozmiaru tarczy naturalnego satelity Ziemi, a blask jest aż do 30 procent większy.

Jak obserwować pełnię Księżyca?

Pełnię Księżyca można podziwiać nawet bez wychodzenia z domu. Nie jest do tego wymagany specjalistyczny sprzęt, chociaż dla lepszego efektu przydatna może się okazać nawet zwykła lornetka. Obserwacja będzie jednak dużo lepsza, gdy wybierzemy się za miasto, z dala od źródeł sztucznego światła - tam, gdzie nie występuje tzw. "zanieczyszczenie światłem", a niebo jest naturalnie ciemne. Gdzie są takie miejsca? Bardzo przydatna w tym przypadku może się okazać specjalna mapa zanieczyszczenia światłem.

Bardzo istotnym czynnikiem w tym przypadku jest również pogoda. Niebo powinno być bezchmurne, co przy obecnej pogodzie może okazać się dość skomplikowane, gdyż w na najbliższą noc synoptycy w wielu częściach kraju zapowiadają większe zachmurzenie i opady deszczu. Warto więc śledzić lokalne prognozy pogody.

Księżycowy QUIZ. Co wiesz o ziemskim księżycu?
Pytanie 1 z 10
Księżyc to jedyne ciało niebieskie otaczające Ziemię
Ślimaki sieją spustoszenie. To prawdziwa plaga