Rośnie na ludzkich zwłokach. Lakówka ametystowa to znak dla policjantów!

i

Autor: Jerzy Opioła/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons Lakówka ametystowa rośnie m.in. w miejscach, gdzie chowane są ludzkie zwłoki, ale ten grzyb jest jadalny

Rośnie na ludzkich zwłokach. Lakówka ametystowa to znak dla policjantów!

2021-09-28 17:44

Lakówka ametystowa występuje powszechnie w polskich lasach i ma zastosowanie nawet w świecie kryminalistyki. Dlaczego? Ten grzyb jest azotolubny, dlatego rośnie w dużej liczbie w miejscach z glebą z amoniakiem i innymi związkami azotu. To tereny po dawnych latrynach i cmentarzach i okolice, gdzie zakopano ludzkie zwłoki. Lakówka ametystowa jest jadalna.

Lakówka ametystowa to znak dla policjantów. Ten grzyb rośnie na ludzkich zwłokach

Lakówka ametystowa to grzyb, który występuje powszechnie w polskich lasach i może na niego natrafić każdy z nas. To, co wyróżnia ją spośród innych grzybów, to fakt, że jest azotolubna, więc rośnie w miejscach po dawnych cmentarzach, latrynach, masowych grobach i innych terenach, gdzie np. pochowano ludzkie zwłoki. Jak informuje serwis podroze.onet.pl, to sprawia, że ma zastosowanie w kryminalistyce, bo jej wyjątkowo duża liczebność może oznaczać, że znajduje się tam ciało poszukiwanej osoby. To dlatego, że lakówka ametystowa jest grzybem azotolubnym, więc rośnie na glebach z dużą ilością amoniaku i innych związków azotu, czyli takich jak wymienione wyżej. Ponadto grzyb występuje często również pod drzewami z rzędu bukowców. Można go również spotkać w ogrodach i parkach, gdzie bytuje na spróchniały drewnie lub ziemi.

Lakówka ametystowa. Ten grzyb jest jadalny

Lakówka ametystowa, mimo powyższego opisu, jest jak najbardziej jadalnym grzybem. Jej zastosowanie w branży spożywczej jest jednak marginalne, bo jej smak pozostawia wiele do życzenia, a do tego w jej przyrządzeniu przeszkadzają niewielkie rozmiary. Na lakówkę ametystową powinni jednak uważać nawet starzy grzybiarze, bo można ją łatwo pomylić z dwoma trującymi gatunkami: grzybówką fioletowawą (ma mniej smukły owocnik i zapach rzodkiewki lub rzepy) i strzępiakiem ziemistoblaszkowym (ma garbek na kapeluszu i brzydko pachnie).

Czytaj też: QUIZ. Sezon na grzyby - potraficie je rozpoznać? Co o nich wiecie?

Jak nie zgubić się na grzybach? Leśnik ma praktyczne porady
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany