Rośnie na ludzkich zwłokach. Lakówka ametystowa to znak dla policjantów!

2021-09-28 17:44
Rośnie na ludzkich zwłokach. Lakówka ametystowa to znak dla policjantów!
Autor: Jerzy Opioła/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons Lakówka ametystowa rośnie m.in. w miejscach, gdzie chowane są ludzkie zwłoki, ale ten grzyb jest jadalny

Lakówka ametystowa występuje powszechnie w polskich lasach i ma zastosowanie nawet w świecie kryminalistyki. Dlaczego? Ten grzyb jest azotolubny, dlatego rośnie w dużej liczbie w miejscach z glebą z amoniakiem i innymi związkami azotu. To tereny po dawnych latrynach i cmentarzach i okolice, gdzie zakopano ludzkie zwłoki. Lakówka ametystowa jest jadalna.

Lakówka ametystowa to znak dla policjantów. Ten grzyb rośnie na ludzkich zwłokach

Lakówka ametystowa to grzyb, który występuje powszechnie w polskich lasach i może na niego natrafić każdy z nas. To, co wyróżnia ją spośród innych grzybów, to fakt, że jest azotolubna, więc rośnie w miejscach po dawnych cmentarzach, latrynach, masowych grobach i innych terenach, gdzie np. pochowano ludzkie zwłoki. Jak informuje serwis podroze.onet.pl, to sprawia, że ma zastosowanie w kryminalistyce, bo jej wyjątkowo duża liczebność może oznaczać, że znajduje się tam ciało poszukiwanej osoby. To dlatego, że lakówka ametystowa jest grzybem azotolubnym, więc rośnie na glebach z dużą ilością amoniaku i innych związków azotu, czyli takich jak wymienione wyżej. Ponadto grzyb występuje często również pod drzewami z rzędu bukowców. Można go również spotkać w ogrodach i parkach, gdzie bytuje na spróchniały drewnie lub ziemi.

Lakówka ametystowa. Ten grzyb jest jadalny

Lakówka ametystowa, mimo powyższego opisu, jest jak najbardziej jadalnym grzybem. Jej zastosowanie w branży spożywczej jest jednak marginalne, bo jej smak pozostawia wiele do życzenia, a do tego w jej przyrządzeniu przeszkadzają niewielkie rozmiary. Na lakówkę ametystową powinni jednak uważać nawet starzy grzybiarze, bo można ją łatwo pomylić z dwoma trującymi gatunkami: grzybówką fioletowawą (ma mniej smukły owocnik i zapach rzodkiewki lub rzepy) i strzępiakiem ziemistoblaszkowym (ma garbek na kapeluszu i brzydko pachnie).

Czytaj też: QUIZ. Sezon na grzyby - potraficie je rozpoznać? Co o nich wiecie?

Jak nie zgubić się na grzybach? Leśnik ma praktyczne porady
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE