Pogodowe starcie wyżu z niżem. Co oznacza dla Polski? Prognoza nie pozostawia wątpliwości

i

Autor: Aliya_99/cc0/Pixabay.com Niż znad Atlantyku i wyż ze wschodu Europy walczą o pogodowy prymat w Polsce

Dobre i złe wieści

Pogodowe starcie wyżu z niżem. Co oznacza dla Polski? Prognoza nie pozostawia wątpliwości

2023-01-09 11:26

Niż znad Atlantyku i wyż ze wschodu Europy walczą o pogodowy prymat w Polsce. Na aurę w naszym kraju większy wpływ ma raz jeden, a raz drugi ośrodek baryczny. Według najnowszych prognoz to właśnie niż zyskuje teraz przewagę, dzięki czemu najbliższe dni mają upłynąć pod hasłem wysokich, jak na tę porę roku, temperatur. To nie wszystko, co może przynieść.

Pogodowe starcie wyżu z niżem. Co oznacza dla Polski? Prognoza nie pozostawia wątpliwości

Wyż czy niż? Który ośrodek baryczny zdominuje pogodę w Polsce? Jak informuje TwojaPogoda.pl, w najbliższym czasie górę nad wyżem znad Rosji ma wziąć niż znad Atlantyku, dzięki czemu w naszym kraju nadal będzie względnie ciepło. Niestety, mimo temperatur dziennych sięgających kilku stopni na plusie kolejne dni upłyną również pod hasłem dużego zachmurzenia, mgieł i deszczu. To nie wszystko, bo w przyszłym tygodniu, 16-22 stycznia, do Polski mają powrócić wichury. Zgodnie z prognozami pogody niż znad Atlantyku nie tylko całkowicie wkroczy do Polski, ale również wyprze z zachodniej Rosji górujący tam obecnie wyż, który przynosi naszym sąsiadom siarczyste mrozy i opady śniegu. Namiastkę takiej aury mogli w długi weekend poczuć głównie mieszkańcy północno-wschodniej i wschodniej części naszego kraju. Wszystko wskazuje, że niż znad Atlantyku na dłużej zagości w tej części Europy.

Pogoda na tydzień, 9-15 stycznia. IMGW: W górach opady śniegu

Jak informuje IMGW, najbliższy tydzień, 9-15 stycznia, przyniesie wysokie, jak na tę porę roku, temperatury i duże zachmurzenie wraz z opadami deszczu, które prognozowane są prawie codziennie. W tym czasie pojawi się też śnieg, ale praktycznie tylko w górach, zwłaszcza w wysokich partiach Tatr, ewentualnie na północnym wschodzie. Jak będzie wyglądać końcówka tygodnia?

- W niedzielę, 15 stycznia, więcej słońca, opady deszczu wystąpią już tylko miejscami. Temperatura maksymalna od 4°C do 7°C; na Podhalu około 0°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni, w dzień na Pomorzu skręcający na północny - informuje IMGW.

QUIZ. Znasz się na pogodzie? Co to są hektopaskale? Zgarnij komplet i zapewnij sobie pogodę ducha

Pytanie 1 z 10
W jakim kierunku wieje halny?
Sonda
Jaką pogodę lubisz najbardziej?
Orszak Trzech Króli 2023 w Bydgoszczy
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany