Poziom wody

i

Autor: Shutterstock Roztopy. IMGW ostrzega przed niebezpiecznym zjawiskiem / Zdjęcie ilustracyjne

Uwaga!

Ocieplenie przynosi ogromne niebezpieczeństwo! Synoptycy biją na alarm. "Zagrożenie zdrowia i życia"

2023-12-11 9:35

Większość Polaków cieszy się z ocieplenia, które na początku tygodnia notujemy w naszym kraju. Pogoda ma jednak niemiłe niespodzianki, przed którymi ostrzegają nas eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na Dolnym Śląsku pojawiły się ostrzeżenia drugiego stopnia od IMGW. Synoptycy zwracają uwagę na roztopy, ale to nie wszystko.

Już w niedzielę sygnalizowaliśmy w naszym serwisie nadchodzące ocieplenie. Większość czytelników przyjęła te doniesienia z entuzjazmem, bo zdecydowanie wolą plusowe temperatury od mrozów. Warto jednak pamiętać, że ocieplenie wiąże się również z poważnym zagrożeniem, jakim są roztopy. Ostrzeżenia IMGW pojawiły się w województwach: dolnośląskim, śląskim, opolskim i małopolskim. W okolicach Jeleniej Góry, Kłodzka i powiecie karkonoskim obowiązuje alert drugiego stopnia (pomarańczowy).

- Prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Temperatura minimalna od 1°C do 3°C. Temperatura maksymalna od 2°C do 5°C w niedzielę i od 4°C do 7 stopni Celsjusza. Suma opadów deszczu od 10 mm do 20 mm. Wiatr o średniej prędkości od 15 km/h do 25 km/h, w porywach do 60 km/h, z południa i południowego-zachodu - podaje IMGW w komunikacie dla Jeleniej Góry.

Komunikaty dla Dolnego Śląska wygasają o godzinie 16:00, możliwe są aktualizacje. Na Śląsku i w Małopolsce alerty powinny się skończyć o 13:00. Przypomnijmy - alert drugiego stopnia od IMGW dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Nie tylko roztopy. IMGW ostrzega przed opadami marznącymi i wichurami

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem mamy w Małopolsce, Podkarpaciu i na Śląsku. Z kolei przed opadami marznącymi Instytut ostrzega w województwach:

  • podlaskim
  • lubelskim
  • warmińsko-mazurskim
  • podkarpackim
  • małopolskim

- Prognozowane są słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź - czytamy w komunikacie dla Lublina. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność i ograniczyć prędkość. Uważać powinni również piesi. Prognozy dla Polski będziemy aktualizować w naszym serwisie.

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:
Nasi Partnerzy polecają