Nigdy nie będzie takiego lata w Europie? Najgorętsze w historii właśnie się skończyło!

i

Autor: JillWellington/cc0/Pixabay.com Refren piosenki Świetlików świetnie oddaje to, jakie temperatury nawiedziły Europę w tegoroczne lato. Zgodnie z pomiarami meteorologicznymi było ono najgorętsze w historii

"Nigdy nie będzie takiego lata" w Europie? Najgorętsze w historii właśnie się skończyło!

2021-09-09 13:24

Refren piosenki Świetlików świetnie oddaje to, jakie temperatury nawiedziły Europę w tegoroczne lato. Zgodnie z pomiarami meteorologicznymi było ono najgorętsze w historii, a na południu kontynentu padł rekord ciepła. To byłoby najgorętsze lato również w Polsce, gdyby nie chłodny sierpień. Absolutnym rekordem temperatur może się za to pochwalić Podlasie.

"Nigdy nie będzie takiego lata" w Europie? Najgorętsze w historii właśnie się kończy!

Jak informuje Twojapogoda.pl, minione lato było najgorętszym w historii Europy. Należy przez to rozumieć czas od 1 czerwca do 31 sierpnia 2021 r., w którym pomiary meteorologiczne odnotowały, że średnia temperatura z tegorocznego lata była wyższa o 1 stopień od tej z okresu 1991-2020. Rekordowe temperatury utrzymywały się przede wszystkim na południu, w centrum i na wschodzie Europy. W Hiszpanii, Grecji i Włoszech zdarzało się, że słupki rtęci przekraczały w cieniu 45 stopni - najwięcej, bo 48,8 stopnia pokazały w Syrakuzach na Sycylii. Najgorętsze lato w historii Europy miało też swoje ciemne strony - wysokie temperatury doprowadziły w Turcji i Grecji do serii pożarów. Najcieplejszy okres czerwcowo-sierpniowy na kontynencie odnotowano dotychczas w 2010 i 2018 r., gdy średnia temperatura powietrza była o 0,1 niższa od tegorocznej, informuje serwis Copernicus Climate Change Service.

Jak informuje Twojapogoda.pl, rekordu ciepła nie udało się za to pobić w Polsce, do czego przyczynił się wyjątkowo chłodny sierpień, w którym średnia temperatura w naszym kraju była najniższa od 2006 r., a w niektórych regionach od 1998 r. Rekordem ciepła może się natomiast pochwalić Podlasie - średnia temperatura w lipcu w tym regionie była najwyższa w 240-letniej historii pomiarów. Jak do tej pory za najgorętsze lato w historii Polski uchodzi to z 2019 r., gdy średnia temperatura była o 2,5 stopnia wyższa od normy dla tego okresu.

Rowerzyści kontra naturyści. Słynna naga plaża przestanie istnieć?