Kiedy przypada pełnia Truskawkowego Księżyca 2024?
W 2024 roku pełnia Truskawkowego Księżyca przypada w sobotę 22 czerwca, czyli w najkrótszą noc w roku. Księżyc znajdzie się w fazie pełni o godz. 3:08, czyli tuż przed świtem. W takiej postaci będzie można go podziwiać już w piątkowy wieczór.
Truskawkowy Księżyc - skąd wzięła się nazwa?
Wszyscy, którzy spodziewają się, że podczas pełni Księżyc zabarwi się na soczysty kolor truskawek, które właśnie dojrzewają w ogródkach, może poczuć rozczarowanie. Księżyc nie będzie miał czerwonego koloru, jednak tym razem też nie będzie też biały, o czym w dalszej części artykułu.
Nazwa czerwcowej pełni Księżyca wywodzi się z kultury indiańskich plemion Algonkinów, które każdej pełni nadało niepowtarzalną nazwę, związaną z daną porą roku. Na przykład w styczniu możemy podziwiać Wilczy Księżyc, a w maju był to Kwiatowy Księżyc. Czerwcowa, "truskawkowa" pełnia Księżyca wiąże się właśnie z rozpoczynającym się w tym czasie sezonem na truskawki.
Pierwszy raz od 18 lat
Jak informuje znany popularyzator astronomii Karol Wójcicki, czerwcowa pełnia będzie wyjątkowa, bo "ekstremalnie niska", a dokładniej najniższa od 2006 roku. "Na północy kraju Księżyc będzie górował zaledwie 6° nad południowym horyzontem" - czytamy we wpisie na Facebooku.
"W czasie tak ekstremalnie niskiej pełni efekt ten może utrzymywać się przez całą noc. Nasz naturalny satelita będzie wznosił się na zaledwie 6-11 stopni (w zależności od miejsca obserwacji w Polsce), wędrując nisko nad drzewami i domami, przez co całą noc będzie wydawał nam się dużo większy niż zwykle!" - pisze na Facebooku Karol Wójcicki podkreślając, że Księżyc tej nocy powinien nabrać niecodziennej pomarańczowej barwy. - "Wielki i pomarańczowy Księżyc przez całą noc. To chyba wystarczający powód, aby nie przegapić tego zjawiska?" - dodaje.
Jak obserwować pełnię Truskawkowego Księżyca?
Pełnię Księżyca w czerwcu 2024 można podziwiać nawet bez wychodzenia z domu. Wystarczy spojrzeć za okno. Nie jest do tego wymagany specjalistyczny sprzęt, chociaż przydatna może się okazać nawet zwykła lornetka. Efekt jest jednak zdecydowanie ciekawszy, gdy wybierzemy się za miasto, z dala od źródeł sztucznego światła - tam, gdzie nie występuje tzw. "zanieczyszczenie światłem". W tym przypadku, bardzo przydatna może się okazać poniższa mapa, na której znajdziecie takie miejsca.
Bardzo istotnym, o ile nie najważniejszym czynnikiem w tym przypadku jest oczywiście pogoda. Niebo powinno być bezchmurne. W obserwacji nie będą raczej przeszkadzać niewielkie obłoki, jednak gęste deszczowe chmury mogą okazać się przeszkodą nie do pokonania. Warto więc śledzić lokalne prognozy pogody.
Polecany artykuł: