Na to zjawisko trzeba było czekać 18 lat. Zobaczysz je już w sobotę nad ranem!

i

Autor: Pavel Danilyuk, Roberto Nickson / CC0 / pexels.com, gk Na to zjawisko trzeba było czekać 18 lat. Zobaczysz je już w sobotę nad ranem!

Nie przegap!

Na to zjawisko trzeba było czekać 18 lat. Zobaczysz je już w sobotę nad ranem!

2024-06-21 7:33

Zjawiska astronomiczne przyciągają uwagę nie tylko "znawców tematu", ale wszystkich, którzy lubią spojrzeć w niebo, gdy dzieje się na nim coś niezwykłego. Takim niezwykłym zjawiskiem ma być najbliższa pełnia Księżyca. Jak twierdzi znany popularyzator astronomii Karol Wójcicki, ostatni raz taką pełnię mogliśmy podziwiać 18 lat temu. Kiedy będzie pełnia Truskawkowego Księżyca co jest w niej tak niezwykłego? Wyjaśniamy!

Kiedy przypada pełnia Truskawkowego Księżyca 2024?

W 2024 roku pełnia Truskawkowego Księżyca przypada w sobotę 22 czerwca, czyli w najkrótszą noc w roku. Księżyc znajdzie się w fazie pełni o godz. 3:08, czyli tuż przed świtem. W takiej postaci będzie można go podziwiać już w piątkowy wieczór.

Truskawkowy Księżyc - skąd wzięła się nazwa?

Wszyscy, którzy spodziewają się, że podczas pełni Księżyc zabarwi się na soczysty kolor truskawek, które właśnie dojrzewają w ogródkach, może poczuć rozczarowanie. Księżyc nie będzie miał czerwonego koloru, jednak tym razem też nie będzie też biały, o czym w dalszej części artykułu.

Nazwa czerwcowej pełni Księżyca wywodzi się z kultury indiańskich plemion Algonkinów, które każdej pełni nadało niepowtarzalną nazwę, związaną z daną porą roku. Na przykład w styczniu możemy podziwiać Wilczy Księżyc, a w maju był to Kwiatowy Księżyc. Czerwcowa, "truskawkowa" pełnia Księżyca wiąże się właśnie z rozpoczynającym się w tym czasie sezonem na truskawki.

Pierwszy raz od 18 lat

Jak informuje znany popularyzator astronomii Karol Wójcicki, czerwcowa pełnia będzie wyjątkowa, bo "ekstremalnie niska", a dokładniej najniższa od 2006 roku. "Na północy kraju Księżyc będzie górował zaledwie 6° nad południowym horyzontem" - czytamy we wpisie na Facebooku.

"W czasie tak ekstremalnie niskiej pełni efekt ten może utrzymywać się przez całą noc. Nasz naturalny satelita będzie wznosił się na zaledwie 6-11 stopni (w zależności od miejsca obserwacji w Polsce), wędrując nisko nad drzewami i domami, przez co całą noc będzie wydawał nam się dużo większy niż zwykle!" - pisze na Facebooku Karol Wójcicki podkreślając, że Księżyc tej nocy powinien nabrać niecodziennej pomarańczowej barwy. - "Wielki i pomarańczowy Księżyc przez całą noc. To chyba wystarczający powód, aby nie przegapić tego zjawiska?" - dodaje.

Jak obserwować pełnię Truskawkowego Księżyca?

Pełnię Księżyca w czerwcu 2024 można podziwiać nawet bez wychodzenia z domu. Wystarczy spojrzeć za okno. Nie jest do tego wymagany specjalistyczny sprzęt, chociaż przydatna może się okazać nawet zwykła lornetka. Efekt jest jednak zdecydowanie ciekawszy, gdy wybierzemy się za miasto, z dala od źródeł sztucznego światła - tam, gdzie nie występuje tzw. "zanieczyszczenie światłem". W tym przypadku, bardzo przydatna może się okazać poniższa mapa, na której znajdziecie takie miejsca.

Bardzo istotnym, o ile nie najważniejszym czynnikiem w tym przypadku jest oczywiście pogoda. Niebo powinno być bezchmurne. W obserwacji nie będą raczej przeszkadzać niewielkie obłoki, jednak gęste deszczowe chmury mogą okazać się przeszkodą nie do pokonania. Warto więc śledzić lokalne prognozy pogody.

Quiz: Test na działkowca. Czy nadajesz się na właściciela ogródka działkowego?

Pytanie 1 z 15
Skrót ROD oznacza:
Pełnia Truskawkowego Księżyca
Nasi Partnerzy polecają