Lubisz jeżyny? Musisz uważać. W owocach czai się śmiertelne zagrożenie!

i

Autor: Thierry Fillieul / CC0 / pexels.com, Alan R Walker / wikipedia.org Lubisz jeżyny? Musisz uważać. W owocach czai się śmiertelne zagrożenie!

Niebezpieczna choroba

Lubisz jeżyny? Musisz uważać. W owocach czai się śmiertelne zagrożenie!

2023-08-14 13:05

Właśnie rozpoczął się sezon na jeżyny. Te owoce można spotkać zarówno w przydomowych ogródkach, jak i na dzikich terenach. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że ich zjedzenie może wiązać się z poważnymi problemami zdrowotnymi, które mogą doprowadzić do poważnych powikłać, a nawet śmierci. To właśnie w porze letniej i wczesnojesiennej, gdy dojrzewają jeżyny, maliny lub jagody, dochodzi do licznych zakażeń bąblowicą, chorobą, którą można zarazić się w bardzo łatwy sposób, ale której można też skutecznie zapobiec. Jakie środki ostrożności trzeba zachować, by uniknąć problemów ze zdrowiem?

Jeżyny i maliny to owoce, które właśnie weszły w fazę dojrzewania. Spotykane są często w przydomowych ogródkach ze względu na łatwą uprawę i niewielkie wymagania. Krzewy często rosną też dziko, w sąsiedztwie pól i łąk i przy drogach, a pyszne owoce wręcz kuszą, by je zerwać i zjeść. Niestety taki "poczęstunek" może mieć fatalne skutki dla zdrowia. Wszystko z powodu bąblowicy - niezwykle niebezpiecznej choroby roznoszonej przez dzikie zwierzęta.

Czym jest bąblowica?

Bąblowica wywoływana jest przez jaja tasiemca roznoszonego przez lisy, czy psy. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez zjedzenie niemytych owoców, które miały kontakt z kałem tych zwierząt. Mogą to być jeżyny, maliny lub jagody które w porze letniej i wczesnojesiennej dojrzewają w lasach, ogrodach lub na polach.

Jaja tasiemca uwalnianie są z kałem zakażonych psów i lisów i do organizmu człowieka mogą dostać się w następujący sposób:

  • przez bliski kontakt z tymi zwierzętami,
  • przez przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk,
  • przez spożycie skażonej jajami żywności lub wody.

Bąblowica to choroba, która występuje najczęściej latem i wczesną jesienią, gdy dojrzewają owoce. Do zarażenia tą chorobą dochodzi bardzo łatwo, jednak na szczęście równie łatwo można jej zapobiec, dlatego warto zachować wszelkie środki ostrożności, by uniknąć przykrych konsekwencji.

Najczęstsze drogi zakażenia bąblowicą to:

  • nieprzestrzeganie zasad higieny,
  • bliski kontakt z zakażonymi zwierzętami,
  • spożywanie niedogotowanej, niemytej żywności (np. warzyw, owoców leśnych).

Bąblowica - objawy

Torbiele z jajami pasożyta mogą umiejscowić się w różnych miejscach naszego organizmu. Atakują mózg, płuca, nerki, śledzionę, odśrodkowy układ nerwowy i kości. Mogą tam przebywać nawet kilka lat po zjedzeniu jaj pasożyta. Powiększanie się cyst, powoduje ucisk na otaczające tkanki i narządy. Cysty w płucach doprowadzają do zmian przypominających nowotwór, a nieleczone mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Wykrycie bąblowicy nie jest łatwe. Żeby ją zdiagnozować, konieczne jest wykonanie badania USG, rezonansu magnetycznego lub chociażby prześwietlenia RTG. Ze względu na objawy, bąblowica często mylona jest z chorobami nowotworowymi

Bąblowica - leczenie

Leczenie bąblowicy jest bardzo trudne i czasochłonne. W przypadku zdiagnozowania choroby, konieczne jest operacyjne usunięcie torbieli, a następnie długotrwałe leczenie farmakologiczne i badania kontrolne. Chirurgiczne usunięcie torbieli bąblowcowej z otaczającą tkanką daje możliwość całkowitego wyleczenia.

Sonda
Myjesz owoce przed jedzeniem?
Te owady budzą odrazę, ale są bardzo pożyteczne