Kiedy skończy się zima? Eksperci wskazują konkretną datę. Sprawdź prognozę długoterminową

i

Autor: Sinawa/cc0/Pixabay.com Wszystko wskazuje na to, że w drugiej połowie lutego na dobre pożegnamy zimę

Wiosna, ach, to ty?

Kiedy skończy się zima? Eksperci wskazują konkretną datę. Sprawdź prognozę długoterminową

2023-02-06 13:08

Wszystko wskazuje na to, że w drugiej połowie lutego na dobre pożegnamy zimę. Prognozy pogody mówią, że w czasie dnia temperatura będzie się utrzymywać na kilkustopniowym plusie, a do tego nie grożą nam już opady śniegu, choć może się jeszcze pojawić deszcz ze śniegiem. Najbliższy tydzień, 6-12 lutego, upłynie jednak pod hasłem mrozów, i to nawet w dzień.

Prognoza długoterminowa dla Polski. Do kiedy potrwa zima?

Do kiedy w Polsce potrwa zima? Wszystko wskazuje, że już niedługo, być może tylko do końca obecnego tygodnia, 6-12 lutego. Zgodnie z prognozą synoptyczną IMGW jeszcze do piątku, 10 lutego, włącznie w naszym kraju utrzymają się duże mrozy, ale przede wszystkim w nocy, bo na Podhalu będzie do minus 15 kresek. Od soboty, 11 lutego, cieplej na przeważającym obszarze Polski, z wyjątkiem w postaci północno-wschodniej części naszego kraju, gdzie nawet w dzień może się utrzymać mróz. Wszędzie będzie za to pochmurno z opadami: śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Podobnie będzie wyglądała pogoda 12 lutego.

- W niedzielę przewaga chmur i opady deszczu ze śniegiem oraz deszczu, jedynie na wschodzie początkowo śniegu. Przejściowo możliwe opady marznące powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od –3°C na południowym wschodzie, około 3°C w centrum, do 7°C na północnym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, z kierunków zachodnich - informuje IMGW.

Atak wiosny 16 lutego. W którym regionie Polski?

Podobna pogoda, choć z większą liczbą rozpogodzeń, utrzyma się na początku kolejnego tygodnia, 13-19 lutego. Jak informuje pogoda.interia.pl, jej kulminacja przypadnie na 16 lutego, kiedy na południu Polski będzie już 10 stopni i dużo słońca - tutaj będzie już czuć prawdziwą wiosnę. Krótkotrwałe ochłodzenie jest z kolei zapowiadane na 19-21 lutego, gdy w centrum będzie tylko jeden stopień, ale na południu i południowym zachodzie ciągle można się spodziewać 5-6 kresek na plusie. Później znowu się ociepli, ale co najważniejsze, nadal będzie sporo rozpogodzeń i nie będą nam przesadnie doskwierać opady. To zmieni się jeszcze na chwilę na początku marca, gdy Polskę nawiedzą deszcze ze śniegiem, choć w tym czasie termometry będą cały czas pokazywać kilka kresek powyżej zera. Na południowym zachodzie i południu będzie 6-7 stopni, 2-3 kreski mniej w centrum i na północy, a ok. 3 stopni spodziewanych jest na wschodzie kraju. Duży napływ ciepła widać bliżej połowy marca, gdy temperatura zacznie przekraczać 10 kresek.

QUIZ. Znasz się na pogodzie? Co to są hektopaskale? Zgarnij komplet i zapewnij sobie pogodę ducha

Pytanie 1 z 10
W jakim kierunku wieje halny?
Sonda
Czy tęsknisz za ciepłem i wiosną?
Nagły atak zimy w Warszawie. Zasypane ulice stolicy