Chmura z wulkanu Cumbre Vieja jest nad Polską. Jednoznaczny komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

i

Autor: Pixabay.com / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE Chmura z wulkanu Cumbre Vieja jest nad Polską. Jednoznaczny komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Chmura z wulkanu Cumbre Vieja jest nad Polską. Jednoznaczny komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

2021-10-15 16:45

Chmura dwutlenku siarki z kanaryjskiego wulkanu Cumbre Vieja przemieszcza się nad Polską. Czy stanowi zagrożenie? Jak wygląda sytuacja? Komunikat w tej sprawie wydało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Czy Polacy mają się czego obawiać? Loty mogą zostać odwołane? A może nie dzieje się nic strasznego? Jednoznaczną odpowiedź RCB znajdziecie w tym artykule na www.se.pl!

Chmura z wulkanu Cumbre Vieja znajduje się nad Polską. Przemieszcza się nad naszym krajem na wysokości około 5 kilometrów. To jednak nie powód do paniki. - Chmura dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja, która przemieszcza się nad Polską, nie stanowi żadnego zagrożenia. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na bieżąco monitoruje sytuację - czytamy w komunikacie RCB, który został opublikowany na Twitterze. Jak wskazano, obecność chmury nie ma obecnie żadnego znaczenia dla ruchu lotniczego w tej części Europy. - Nie prognozuje się żadnych ograniczeń i zaleceń dla samolotów. To wyłącznie gaz, a nie pył wulkaniczny - podano w dzisiejszym wpisie. - Chmura gazu znajduje się teraz na wysokości około 5 kilometrów. Powoli się rozrzedza i rozmywa - dodano w piątkowym komunikacie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Od środowego wieczora na kanaryjskiej wyspie La Palmie, gdzie od 19 września trwa erupcja wulkanu Cumbre Vieja, zanotowano ponad 50 trzęsień ziemi. Wraz ze zwiększeniem sejsmiczności na wyspie, lokalne władze przeprowadziły kolejne ewakuacje mieszkańców. Według hiszpańskiego Krajowego Instytutu Geograficznego (IGN), największą siłę, przekraczającą 4,5 stopnia w skali Richtera, miał wstrząs, którego epicentrum znajdowało się w rejonie miejscowości Villa de Mazo. Trzęsienie ziemi zanotowano tam po godzinie 2:00 w miniony czwartek.

Sonda
Czy doświadczyłeś kiedyś trzęsienia ziemi?

Zdaniem ekspertów IGN nasilenie wstrząsów sejsmicznych występuje praktycznie na terenie całej wyspy. Dotyczy także terenów oddalonych od krateru Cumbre Vieja.