Opener

i

Autor: instagram

Burze nad Polską 1.07.2022: ewakuacja na Openerze, awarie energetyczne, potężne nawałnice! Oto skutki [NA ŻYWO]

2022-07-01 22:44

Burze nad Polską 1.07.2022 (piątek). Zalane szpitale w Szczecinie, armagedon na drogach w woj. kujawsko-pomorskim, ewakuacja uczestników Opener Festival, potężna wichura w Wielkopolsce - to tylko niektóre skutki burz, jakie przeszły dziś (1 lipca) przez Polskę. Gdzie jest teraz burza? Śledź z nami relację na żywo i radar burz online – w piątek, 1 lipca 2022 roku.

Skutki burz w Polsce (1.07.2022). W piątek (1 lipca) przez Polskę przetoczyła się potężna fala niszczycielskich burz. Ciepłe powietrze z Afryki zderzyło się z chłodniejszym, napływającym z północnego Atlantyku, w związku z czym wiele rejonów kraju nawiedziły burze z gradem o wyjątkowo gwałtownym charakterze. Przypomnijmy, na zachodzie kraju i w centrum, a także na Warmii i Mazurach obowiązuje III stopień zagrożenia burzami z gradem. Zalane szpitale w Szczecinie, armagedon na drogach w woj. kujawsko-pomorskim, ewakuacja uczestników Opener Festival, potężna wichura w Wielkopolsce - to tylko niektóre skutki burz, jakie przeszły dziś (1 lipca) przez Polskę.

O tym, gdzie jest burza oraz, co pogodowo dzieje się dziś (1 lipca) w Polsce informujemy w poniższej relacji na żywo.

Śledź z nami relację na żywo i radar burz nad Polską w piątek 1.07.2022 r.

Na żywo

Burze nad Polską 1.07.2022. Ostrzeżenia IMGW III stopnia! Radar burz, zniszczenia

22:50

Opener wznowiony! Zmiany w programie festiwalu

Organizatorzy Opener'a wznowili festiwal o godzinie 22:30. Poinformowali jednak o zmianach w programie. "Z powodu złych warunków pogodowych koncerty Dua Lipy, Megan The Stallion oraz koncerty Tent Stage nie odbędą się" - czytamy w komunikacie na fanpage'u.

22:40

Pomorskie: Ostrzeżenie II stopnia o sztormie we wschodniej części strefy brzegowej

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich wydało w piątek (1 lipca) wieczorem ostrzeżenie drugiego stopnia o sztormie we wschodniej części strefy brzegowej. Przewidywane są burze z intensywnymi opadami deszczu, lokalnie gradem. Wiatr będzie wiał w porywach od 7 do 9 w skali Beauforta. Pomarańczowy alert obowiązuje od piątku od godz. 20.30 we wschodniej części strefy brzegowej, czyli od latarni Rozewie, do wschodniej granicy państwa, do godz. 01.00 w sobotę (2.07).

22:15

Burze w Polsce (1.07). Awarie energetyczne po nawałnicach

22:00

Burza w Łódzkiem (1.07). Zalana DK 60 w Strzelcach

Ulewa spowodowała wieczorem poważne trudności komunikacyjne na północy regionu łódzkiego Jak podaje PAP, przez ponad godzinę z powodu ulewnego deszczu droga krajowa nr 60 była zablokowana w miejscowości Strzelce, między Kutnem (Łódzkie) a Płockiem (Mazowieckie). Kierowcy musieli korzystać z lokalnych objazdów. Teraz - jak przekazał Jacek Buczyński z łódzkiego oddziału GDDKiA - dk60 jest już przejezdna. Drogowcy ostrzegają jednak kierowców przed skutkami ulew i nawałnic na wszystkich trasach regionu.

21:55

Wielka nawałnica w Sierakowicach (1.07). Wichura zrywa dach

21:48

Burza w Wielkopolsce (1.07). W Wągrowcu drzewo spadło na linię energetyczną

21:30

21:15

Burze w Polsce 1.07. Gdzie najgorzej?

Jak poinformowała Państwowa Straż Pożarna, w piątek do godz. 20 w związku z burzami, strażacy odnotowali 2845 interwencji. Najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie województwa kujawsko-pomorskiego - 696, pomorskie - 676, zachodniopomorskie - 447, wielkopolskie - 396, warmińsko-mazurskie - 167, dolnośląskie - 97, lubuskie - 90.

"Ewakuowano prewencyjnie (bez udziału straży pożarnej) 17 obozów pod namiotami (826 osób) przed wystąpieniem niebezpiecznych zjawisk" - podał bryg. Karol Kierzkowski. Dodał, że pięć obozów było w woj. wielkopolskim, cztery w warmińsko-mazurskim, zaś trzy w woj. zachodniopomorskim.

W województwie kujawsko-pomorskim w miejscowości Rybno, w trakcie burzy, ewakuowano 22 osoby. Udział w akcji brało 1 strażaków i 6 ratowników. "Nie odnotowano osób rannych podczas ewakuacji" - podkreślił rzecznik PSP bryg. Karol Kierzkowski.

21:00

Burza w Wielkopolsce (1.07). Enea Operator: jeszcze około 12 tys. odbiorców bez prądu

W Wielkopolsce na terenie obsługiwanym przez spółkę Enea Operator bez prądu jest jeszcze około 12 tys. odbiorców energii elektrycznej – poinformował PAP w piątek (1 lipca) w imieniu spółki Mateusz Gościniak. Większość awarii ma być usunięta w najbliższych godzinach.

Straż pożarna do godz. 20. odnotowała około 400 interwencji, nie było osób poszkodowanych.

Strażackie interwencje i awarie prądu są skutkiem burz przechodzących po południu nad regionem. Po południu w Wielkopolsce bez prądu było ponad 30 tys. odbiorców. Gościniak podał, że najtrudniejsza sytuacja jest w okolicach Chodzieży.

Awarie są najczęściej spowodowane powalonymi na linie energetyczne drzewami lub ich elementami.

20:30

Organizatorzy Openera dziękują za sprawną ewakuację

Organizatorzy Opener Festival 2022 dziękują uczestnikom za sprawną ewakuację i zapowiadają, że w najszybszym możliwym czasie planują wznowić festiwal.

20:20

Burza w woj. kujawsko-pomorskim. Na DK91 grad i ściana wody

Przez województwo kujawsko-pomorskie przechodzą gwałtowne nawałnice z gradem. "Wiele osób podróżujących na odcinku Włocławek - Toruń w piątek między godziną 17 a 19 kompletnie nie wiedziało, co robić. W kilka sekund pojawiała się przed nimi ściana wody, a w dach i szyby aut uderzał grad, momentami bardzo pokaźnych rozmiarów" - podaje Polska Agencja Prasowa. "Sporo aut zostało uszkodzonych. Kierowcy uciekali, gdzie tylko mogli. Jedni zatrzymywali się na poboczu, licząc, że przeczekają najgorsze. Inni walczyli o miejsca pod daszkiem stacji benzynowych. Tak, aby nie ucierpieć w wyniku uderzenia lecącego z nieba lodu, a także ochronić auto" - relacjonuje PAP. Część osób zmuszona była wzywać pomoc i lawety, bo samochody odmawiały posłuszeństwa, bądź po prostu uszkodził je grad, czy spadające gałęzie. Reporter PAP pokonał trasę 60 km z Włocławka do Torunia w ponad 100 minut. Konieczne były wielokrotne, wymuszone postoje, np. pod wiaduktami, gdzie ludzie zatrzymywali auta, blokując całą szerokość drogi.

Strażacy odebrali już w piątek po południu 600 zgłoszeń. Na szczęście do tej pory nikomu nic poważnego się nie stało. Druhowie wyjeżdżają głównie do zalanych domów, piwnic, wiatrołomów, które blokują drogi.

19:50

Trwa ewakuacja uczestników Opener Festival

W piątek (1 lipca) wieczorem podczas trwania Open'er Festival w Gdyni organizatorzy wezwali do ewakuacji zgromadzonej publiczności. Tego dnia miały się odbyć koncerty m.in. Megan Thee Stallion oraz Dua Lipa. Po godz. 19 zostały przerwane występy, a na terenie festiwalu pojawiły się na telebimach komunikaty o ewakuacji z lotniska w Babich Dołach. Z uwagi na pogodę zdecydowali o tym organizatorzy. Nad Pomorskiem przechodzą gwałtowne nawałnice.

19:30

Burze w woj. pomorskim (1.07): zablokowana DK 20 po powaleniu drzew

Zablokowana jest droga krajowa nr 20 między Kościerzyną a miejscowością Korne po powaleniu drzew przez wichurę, do którego doszło o godz. 19:30. Utrudnienia w ruchu mogą potrwać do godz. 22 - informuje GDDKiA. Jak podaje PAP, w Pomorskiem są obecnie bardzo trudne warunki drogowe. Przez województwo przechodzi nawałnica.

19:00

18:45

Gdzie jest burza?

18:30

Burza w Wielkopolsce. Około 30 odbiorców bez prądu

W Wielkopolsce na terenie obsługiwanym przez spółkę Enea Operator bez prądu jest około 30 tys. odbiorców energii elektrycznej – poinformował w piątek PAP w imieniu spółki Mateusz Gościniak. To skutek burz przechodzących po południu nad regionem. Najtrudniejsza sytuacja jest w okolicach Chodzieży - bez prądu pozostaje tam ok. 20 tys. odbiorców. Ekipy naprawcze usuwają powstałe usterki. Awarie są najczęściej spowodowane powalonymi na linie energetyczne drzewami lub ich elementami.

18:15

Szczecin zalany po burzy

18:00

Czaplinek. Na jeziorze Drawsko przewrócił się jacht z dziećmi

W Czaplinku (zachodniopomorskie) na jeziorze Drawsko przewrócił się jacht typu Omega, z wody podjęto 6 osób – 5 dzieci i instruktor - podaje PAP. Do godz. 17.00 straż pożarna odnotowała 310 interwencji związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi. Najwięcej w Szczecinie (64) oraz powiatach: stargardzkim (45), gryfińskim (44), goleniowskim (44) myśliborskim (26), drawskim (24), pyrzyckim (15), polickim (15), świdwińskim (8), gryfińskim i choszczeńskim (7).

17:45

Burza w Szczecinie (1.07) Zalania w szpitalach

W Szczecinie częściowo zalany został szpital przy Unii Lubelskiej. "Zalane pomieszczenia, korytarz na poziomie minus jeden w okolicy laboratorium Diagnostyka i oprócz tego na SOR dziecięcym i SOR dla dorosłych. Straż pożarna była, wypompowywali i dalej służby pracują. My tez już pompy mamy dodatkowe, gdyby nasilił się deszcz, to jesteśmy w miarę zabezpieczeni" – przekazała PAP rzeczniczka szpitala przy Unii Lubelskiej dr Joanna Woźnicka.

Podobna sytuacja miała miejsce w szpitalu klinicznym nr 2 na Pomorzanach. "W kilku miejscach nas zalało, ale - co najważniejsze - sale chorych są bezpieczne, suche, pacjenci są bezpieczni, żaden sprzęt nie ucierpiał. Nie ma żadnych znacznych strat" – przekazała rzeczniczka prasowa szpitala klinicznego nr 2 Bogna Bartkiewicz.

17:40

Burza w Szczecinie (1.07). Zalane ulice, ewakuacja harcerzy w regionie. Ponad 300 interwencji!

Gwałtowna ulewa, która przeszła nad stolicą Pomorza Zachodniego spowodowała utrudnienia w ruchu. Niektóre ulice w centrum miasta zostały zalane. Kierowcy mogą spodziewać się utrudnień m.in. na ul. Cyryla i Metodego, Batalionów Chłopskich, 1 maja, Madalińskiego i Niemcewicza. Straż pożarna w województwie zachodniopomorskim do godz. 17.00 interweniowała 310 razy. Jak podał rzecznik KW PSP w Szczecinie st. kpt. Tomasz Kubiak, uczestników 14 obozów harcerskich, łącznie ponad 900 osób zostało przeniesionych do obozu rezerwowego w Szczecinku i do szkoły w Bornem Sulinowie.

Z informacji przekazanych przez szczecinecką policję wynika, że decyzje o ewakuacji zostały podjęte wyprzedzająco, po otrzymaniu alertów, przed spodziewanymi burzami.

17:00

Burza w województwie lubuskim (1.07)

W regionie lubuskim od kilku godzin jest burzowo. Jak poinformował PAP oficer dyżurny lubuskiej PSP dotychczas strażacy przyjęli około 50 zgłoszeń dotyczących skutków pogody. Nie było informacji, by ktoś został ranny.

Najczęściej strażackie interwencje dotyczą usuwania zerwanych konarów i powalonych przez silne porywy wiatru drzew oraz wypompowywania wody z zalanych ulic, czy posesji.

16:30

16:15

15:15

Sonda
Boisz się burzy?
Nasi Partnerzy polecają