Burza w Polsce. Gdzie możliwe są dziś uderzenia piorunów? Zobacz listę miejsc [28.09.2021]

i

Autor: Pixabay.com / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE Burza w Polsce. Gdzie możliwe są dziś uderzenia piorunów? Zobacz listę miejsc [28.09.2021]

Burza w Polsce. Gdzie możliwe są dziś uderzenia piorunów? Zobacz listę miejsc [28.09.2021]

2021-09-28 12:30

Gdzie są dziś spodziewane burze? Znamy najnowsze prognozy ekspertów z IMGW. Śledź mapę burz w Polsce i całej Europie, by być na bieżąco. Wiemy, gdzie może zagrzmieć we wtorek, 28 września 2021 roku. Prognozy IMGW oraz mapy burz pozwalają z lekkim wyprzedzeniem przewidzieć nadejście gwałtownego zjawiska. Gdzie jest burza w Polsce? Sprawdź listę miejsc, w których możliwe są uderzenia piorunów.

Burze w Polsce. Gdzie dziś należy spodziewać się piorunów? [28.09.2021]

Burze w Polsce mogą występować dziś tylko w kilku konkretnych regionach. Ich siła nie powinna być jednak duża. Gdzie mają pojawić się dzisiaj wyładowania atmosferyczne i inne gwałtowne zjawiska pogodowe? - Szansa na rozwój burz będzie na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Możliwe są opady deszczu od 10 do 15 mm z lokalnymi kumulacjami do 25 mm, a także porywami wiatru do 50-55 km/h - informuje IMGW w komunikacie biura prognoz na wtorek, 28 września 2021 roku. Zagrożone są więc województwa dolnośląskie, lubuskie i część wielkopolskiego. Mapa burz, którą załączamy poniżej, pozwala łowcom uchwycić spektakularne zjawiska na pięknych fotografiach. Osobom, które nie przepadają za odgłosami uderzających piorunów, mapa burz umożliwia przygotowanie się na nie i schronienie zawczasu. Sprawdź mapę burz, jeśli zamierzasz zrobić wyjątkowe zdjęcia piorunów lub się przed nimi schronić.

Burze w Polsce. Prognoza IMGW [28.09.2021]

- Polska pozostaje w zasięgu wyżu z centrum na pograniczu Finlandii i Rosji. Zachodnia część kraju jest w strefie frontu chłodnego i poprzedzającej go linii zbieżności. Pozostajemy w umiarkowanie ciepłym powietrzu polarnym morskim. Jedynie nad wschodnią część kraju napłynie chłodniejsze powietrze pochodzenia kontynentalnego. Burze możliwe będą na zachodzie i południowym zachodzie kraju, w strefie linii zbieżności - podają eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Jest tam prognozowana słaba niestabilność (LI do -3K) oraz zwiększone zasoby wilgoci (TPW 25-30 mm). Z uwagi na małe ilości prognozowanej energii CAPE oraz wyraźne niedosyty wilgoci w środkowej troposferze, szanse na rozwój burz są ograniczone. Jeśli się natomiast utworzą, będą one słabe i nie powinny im towarzyszyć groźne zjawiska. Ze względu na słabe warunki kinematyczne, burze będą w postaci izolowanych komórek lub niezorganizowanych klastrów - czytamy w najnowszym komunikacie IMGW, wydanym przez biuro prognoz.

Sonda
Boisz się burzy?
Taka będzie pogoda jesienią