Ulewny deszcz

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe Aktywny niż przyniesie załamanie pogody w Polsce. Krajobraz jak z dreszczowca. Potężne ulewy to nie wszystko / Zdjęcie poglądowe

Szokująca prognoza

Aktywny niż przyniesie załamanie pogody w Polsce. Krajobraz jak z dreszczowca. Potężne ulewy to nie wszystko

2023-08-03 14:45

Pogoda, która zupełnie nie przypomina typowej dla początku sierpnia, popsute plany urlopowiczów, potężne ulewy i burze - takie "niespodzianki" ma dla Polaków niż genueński. Prognozy na najbliższe godziny przyprawiają o zawrót głowy. Grożą nam utrudnienia komunikacyjne, wynikające z trudnej pogody. Zobaczcie szczegóły na se.pl.

Napisać, że pogoda ostatnimi czasy nie rozpieszcza Polaków, to nic nie napisać. Wakacje w towarzystwie opadów deszczu i niezbyt letnich temperatur - taki scenariusz ziścił się na przełomie lipca i sierpnia. Tymczasem pasjonaci z serwisu fanipogody.pl alarmują - pod koniec bieżącego tygodnia będzie jeszcze gorzej. Ma to związek z aktywnością złowrogiego niżu genueńskiego, który solidnie namiesza w dniach 4-6 sierpnia. - Wiele wskazuje, że akumulacja opadów przekroczyć może nawet 40-100 mm m2 ziemi, co spowodować może wzrost poziomu wód w rzekach, potokach, prowadząc do miejscowych podtopień i zalań - czytamy na stronie fanipogody.pl.

Pogoda w Polsce: Burze, chłód i deszcze. Takie są prognozy

Wygląda na to, że najtrudniejszym pogodowo okresem będą dni 4-7 sierpnia. Chłodna masa powietrza negatywnie wpłynie na temperatury odczuwalne (choć nie wszędzie), a niebezpieczne zjawiska meteo uderzą z konkretną mocą. Problemem będzie też system frontów atmosferycznych, który "wesprze" działalność wyżej wspominanego niżu. Zalecane jest śledzenie ostrzeżeń IMGW oraz lokalnych komunikatów meteo.

- Szczególnie na południu, południowym wschodzie i wschodzie, w ciepłym sektorze niżu mogą rozwinąć się burze, które miejscami okażą się gwałtowne. Na skutek obfitych opadów burzowych może dochodzić do miejscowych podtopień i zalań, a nawet lokalnych powodzi błyskawicznych - podaje Arkadiusz Wójtowicz z serwisu fanipogody.pl, który dokładnie prześledził specjalistyczne modele.

My również będziemy monitorować codzienne prognozy i uczulać naszych czytelników na niepożądane zjawiska meteo. Pamiętajcie, aby w czasie burzy nie parkować samochodów pod drzewami i zabezpieczyć cenne rzeczy. Jeżeli będziecie musieli wyjść z domu, zachowajcie ostrożność.

Sonda
Czy boicie się odgłosów burzy?
Pierwsza w październiku burza w Lesznie