Pesymistyczna prognoza pogody na Święta Bożego Narodzenia. Najgorszy możliwy scenariusz. Tak ma być przez cały tydzień! Przewidywania IMGW

i

Autor: jch Pesymistyczna prognoza pogody na Święta Bożego Narodzenia. Najgorszy możliwy scenariusz. Tak ma być przez cały tydzień! Przewidywania IMGW

Jaka pogoda na święta?

Prognoza pogody na Święta Bożego Narodzenia 2022. Pesymistyczne informacje od IMGW. To najgorszy możliwy scenariusz. Tak ma być przez cały tydzień!

2022-12-05 8:23

Prognoza pogody na Święta Bożego Narodzenia 2022, które zbliżają się do nas wielkimi krokami. Wszyscy mają nadzieję, że święta będą białe, z ujemnymi temperaturami i śniegiem. Niestety prognozy IMGW nie są pod tym względem optymistyczne. Jaka pogoda czeka nas w święta? - Świąteczny tydzień zapowiada się z dodatnimi temperaturami i raczej bez śniegu, a za to z deszczem - przewiduje rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski.

Wigilia i Boże Narodzenie 2022 bez śniegu, ale za to z deszczem? Wszystko na to wskazuje, choć meteorolodzy dysponują jedynie bardzo wstępnymi analizami modeli meteorologicznych Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody. - ECMWF podaje prognozy na pięć tygodni do przodu. Nie prezentuje ono jednak prognoz dziennych, lecz tygodniowe - tłumaczy Grzegorz Walijewski z IMGW.

Prognoza pogody na Święta Bożego Narodzenia 2022

Zgodnie z modelem meteorologicznym w tygodniu, w którym przypadają Święta Bożego Narodzenia temperatura maksymalna w dzień ma wynosić od -1 stopnia na Suwalszczyźnie i wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, przez zero w centrum, a na zachodzie kraju od 2, a nawet 3 stopni na plusie. Natomiast w nocy temperatura może spadać na północnym wschodzie nawet do -6 stopni Celsjusza, w centrum do -3, na zachodzie do -1, a na Wybrzeżu do ok. zera stopni.

Model ECMWF pokazuje również, że w świątecznym tygodniu należy się spodziewać opadów nawet do 10 litrów na metr kwadratowy. - Niestety nie wiadomo, kiedy ma padać, czy na początku tygodnia, czy później. Nie wiadomo również, czy będzie to w nocy, czy w dzień, bo jeżeli w nocy, to może być to śnieg, a jeżeli w dzień to deszcz – rozważa Walijewski. Zaznacza, że "trzeba zdać sobie sprawę, że nawet, jeżeli w nocy spadnie śnieg, to i tak w dzień się nie utrzyma". Rzecznik IMGW przypomina, że są to wstępne analizy modeli i prognoza może się zmienić.

Zima stulecia w Polsce 1979 rok. Zobacz zdjęcia:

Sonda
Wielkanoc czy Boże Narodzenie? Które święta lubisz bardziej?
Zima w Warszawie. Pierwsza poranna śnieżyca zaskoczyła drogowców?