Tornado spychało ludzi do Bałtyku. Są ranni, straszny bilans! To się może powtórzyć?

2021-10-01 14:45

Tornado pojawiło się u wybrzeża Morza Bałtyckiego w minioną środę, 29 września 2021 roku. Wiatr był tak silny, że spychał do wody spacerowiczów oraz gapiów. Wśród poszkodowanych są również osoby, które akurat przebywały w porcie. Wszystko to działo się tuż za naszą zachodnią granicą. Czy podobne zjawiska mogą powtórzyć się także w Polsce?

Tornado nad Morzem Bałtyckim w niemieckiej miejscowości Kilonia pojawiło się tuż przed godziną 18:00 w środę, 29 września 2021 roku. Gdy trąba powietrzna dotarła w okolice portu, wszyscy byli w szoku. Niecodzienne zjawisko okazało się nie tylko spektakularne, ale i wyjątkowo silne. Nie wszyscy zdążyli uciec przed zagrożeniem. Latające przedmioty stwarzały poważne niebezpieczeństwo, a wiatr zrzucał zdezorientowanych ludzi do wody. W sumie do szpitali miało trafić siedem poszkodowanych osób. Troje z nich było w ciężkim stanie po starciu z żywiołem. Zniszczenia są spore. Powalone zostały niektóre drzewa, rosnąc nieopodal brzegu morza. Zdjęcia znajdziesz w galerii załączonej u góry artykułu. Poniżej zamieszczamy szokujące nagrania z Kilonii, które w trwającym tygodniu obiegły media społecznościowe.

Kilonię od naszej zachodniej granicy dzieli zaledwie 270 kilometrów. Klimat na Pomorzu Zachodnim nie różni się znacząco od panującego w niemieckim kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, którego stolicą jest nawiedzona przez tornado miejscowość. Można więc domniemywać, że istnieje ryzyko, iż w przyszłości podobne zjawiska będziemy obserwować także nad Bałtykiem w Polsce.

Choć trąby wodne widywane są od czasu do czasu nad polskim morzem, zazwyczaj trzymają się z dala od lądu. Pisaliśmy o tym m.in. w artykule Trąba wodna na Bałtyku! Widziano ją z Trójmiasta [CZYTAJ WIĘCEJ].

Taka będzie pogoda jesienią