Zakaz kąpieli

i

Autor: BadziolTV / Pixabay Sinice zaatakowały! Na niektórych kąpieliskach pojawił się zakaz kąpieli.

Sinice. Koszmar urlopowiczów powraca! Czerwony punkt na mapie Polski. Tu zakwitły sinice i jest zakaz kąpieli!

2022-06-23 16:10

Rozpoczął się największy koszmar urlopowiczów! W czerwcu w jeziorach i w Bałtyku pojawiają się sinice - bakterie, których zakwity oznaczają zakaz kąpieli w wodzie. Niestety, na mapie sinic 2022 pojawił się już pierwszy czerwony punkt. Oznacza on kąpielisko zamknięte z powodu zakwitu sinic. Gdzie nie można się kąpać, a które kąpieliska są otwarte? Czy sinice w Bałtyku już zaatakowały? Zobacz aktualną sytuację na mapie sinic 2022 online.

Sinice atakują już w czerwcu. Te bakterie potrafią popsuć każdy urlop

Czerwony punkt na mapie kąpielisk GIS najczęściej oznacza jedno: w jeziorze lub w Bałtyku pojawiły się sinice. To cyjanobakterie - bakterie zaliczane do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Niestety, pierwsze sinice w tym sezonie pojawiły się już w czerwcu 2022. Jak wynika z mapy sinic, jak na razie tylko w jednym miejscu obowiązuje zakaz kąpieli. Z powodu zakwitu sinic zamknięte zostało znane kąpielisko w Poznaniu! 22 czerwca na kąpielisku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu wywieszona została czerwona flaga. Jak informuje GIS, woda tam jest niezdatna do kąpieli z powodu zakwitu sinic. Oznacza to, że w Jeziorze Maltańskim w Poznaniu jak na razie nie można się kąpać. Pozostałe kąpieliska są otwarte. Sytuacja może się jednak zmieniać w zależności od pogody, głównie wysokiej temperatury i braku wiatru.

Czytaj także: Zakwit sinic i zakaz kąpieli nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu

Sinice: mapa zamkniętych kąpielisk 2022

Jak najszybciej sprawdzić, gdzie są sinice i które kąpieliska są otwarte, a które zamknięte? Z pomocą przychodzi mapa sinic tworzona przez GIS. Gdy woda jest zdatna do kąpieli, punkty na mapie są oznaczone na zielono. Natomiast, gdy sinice zakwitną, wówczas pojawiają się czerwone punkty. Wszystkie informacje dotyczące stanu wody, miejsc występowania sinic (w Bałtyku i nie tylko) oraz otwartych i zamkniętych kąpieliskach z zakazem kąpieli znajdziesz klikając w mapę poniżej.

Mapa sinic w Bałtyku 2021

i

Autor: GIS GIS publikuje mapę kąpielisk, na których zaznacza te z zakazem kąpieli z powodu m.in. sinic w Bałtyku. Link: Kliknij tutaj, by przejść do mapy sinic w Bałtyku 2022
Sonda
Czy miałeś kontakt z sinicami?