Gigantyczne mandaty za zbieranie grzybów

i

Autor: wikipedia/CC BY-SA 3.0

Gigantyczne kary grożą za zebranie tych grzybów. Nawet 5000 złotych!

2021-09-10 9:30

Sezon dla grzybiarzy w pełni. Po deszczach niemal w całym kraju zrobiło się ciepło, a to oznacza, że lasy są pełne grzybów. Ale uwaga! Nie można zbierać wszystkich okazów, które znajdziemy w lesie. Wiele gatunków jest pod ścisłą ochroną. Pod żadnym pozorem nie można ich zrywać. Grożą za to bowiem gigantyczne mandaty.

Borowiki, maślaki, podgrzybki, koźlarze i wiele innych. W naszych lasach jest bardzo wiele pysznych grzybów, które czarują swoim smakiem i aromatem. Właśnie nastał najlepszy czas dla grzybiarzy. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie okazy, które znajdziemy w lesie, można wziąć i wrzucić do kosza. Zazwyczaj jednak, gdy myślimy o grzybach, których pod żadnym pozorem nie można zbierać, mamy na myśli grzyby trujące. Pamiętajmy, że nie tylko o nie chodzi. W Polsce jest wiele grzybów, które są jadalne, ale nie można ich zbierać. Są to grzyby jadalne, które są pod ścisłą ochroną lub pod częściową ochroną. Ich zbieranie może nas narazić na ogromne kłopoty. 

Grzyby pod ścisłą ochroną - zobacz galerię poniżej

Grzyby pod ścisłą i częściową ochroną 

Grzyby podlegają w Polsce ochronie na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów. Na liście grzybów pod ścisłą ochroną znajdują się aż 232 pozycje. Częściową ochroną objętych jest 90 rodzajów grzybów, a kolejnych 10 można zbierać tylko w określony sposób, zazwyczaj chodzi o ręczny zbiór owocników. Pełna lista jest dostępna na oficjalnych stronach rządowych.

Kara 5000 zł za zbieranie chronionych grzybów!

Grzybów znajdujących się pod ścisłą ochroną nie można ani zrywać, ani niszczyć ich siedlisk. Zakazane jest nawet posiadanie takich okazów czy handlowanie nimi. Złamanie rozporządzenia może słono kosztować – można za to dostać karę w wysokości 5000 zł!

Sonda
Lubisz zbierać grzyby?
Jak nie zgubić się na grzybach? Leśnik ma praktyczne porady
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany