Te rośliny niosą śmierć! Są piękne i bardzo trujące. Można je spotkać prawie w każdym ogródku!
Przydomowy ogród lub działka to miejsca, w których z założenia powinniśmy czuć się bezpiecznie. Otoczenie zieleni i kolorowych kwiatów sprawia, że czujemy się komfortowo. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że piękne rośliny, które zdobią nasze oazy zieleni, mogą stanowić śmiertelne zagrożenie. Wiele z nich zawiera bowiem toksyczne substancje, z którymi kontakt może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet śmierci. Sprawdź, które rośliny są trujące. Może okazać się, że większość z nich hodujesz w swoim własnym ogródku!
Trujące rośliny w ogrodzie
Przełom maja i czerwca to czas, w którym częściej niż zwykle przebywamy w ogrodzie. Pora roku i towarzysząca jej pogoda sprzyjają nie tylko wypoczynkowi na świeżym powietrzu i grillowaniu, ale też licznym pracom w ogrodzie: sadzeniu i pielęgnacji roślin i przygotowaniom do sezonu letniego. W tym czasie chętnie odwiedzamy sklepy ogrodnicze i kupujemy rośliny, które będą cieszyć oczy do późnej jesieni. Niestety nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wiele z nich to potencjalni zabójcy. Piękne krzewy i kwiaty mogą bowiem zawierać niebezpieczne substancje, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza gdy w ogrodzie przebywają dzieci, gdyż to one mogą być najbardziej narażone na największe niebezpieczeństwo.
Jakie rośliny ogrodowe są trujące i warto się ich wystrzegać? Na co należy uważać? Jakie mogą być skutki kontaktu z trującymi roślinami? Sprawdźcie na kolejnych slajdach! Może się okazać, że większość z nich rośnie właśnie w waszych ogródkach!
Bukszpan
Po spożyciu bukszpanu mogą pojawić się skurcze, biegunka i wymioty. Po spożyciu większej ilości może dojść nawet do paraliżu.
Tulipan
Tulipany zawierają toksyczne alkaloidy i związki glikozydowe, niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia. Bezpieczne są tylko płatki, które nie zawierają trujących substancji.
Konwalia
Zjedzenie konwalii prowadzi do biegunki, wymiotów, zawrotów głowy i zaburzenia rytmu serca, a nawet do śmierci przez zatrzymanie akcji serca. Nawet wypicie wody z wazonu, w którym stały konwalie, może doprowadzić do poważnego zatrucia.
Glicynia
Najbardziej trujące są nasiona glicynii, ale także kwiaty i liście zawierają szkodliwe dla zdrowia substancje, których spożycie może spowodować nudności, bóle brzucha, wymioty i biegunkę
Trzmielina
Spożycie trzmieliny może wywołać nudności, niestrawność, wymioty, zaburzenia krążenia i drgawki. Trucizna zawarta w tej roślinie atakuje przede wszystkim wątrobę i nerki. Spożycie 30-40 owoców trzmieliny może doprowadzić do śmierci.
Krokus
Krokusy mogą spowodować wymioty i biegunkę u dzieci. W przypadku dorosłych toksyny nie są bardzo niebezpieczne.
Złotokap (złoty deszcz)
Spożycie zaledwie kilku ziaren złotokapu może wywołać podrażnienie jamy ustnej, dreszcze, wymioty, paraliż, a następnie porażenie układu oddechowego.
Cis
Spożycie cisu może doprowadzić do suchości w ustach, skurczy, biegunki i nudności, a nawet do śmierci z powodu zatrzymania akcji serca.
Bluszcz
Spożycie bluszczu może wywołać biegunkę, bóle głowy, wymioty, niewydolność oddechowa, drgawki i wstrząs. Zatrucie może mieć również skutek śmiertelny.
Glistnik (jaskółcze ziele)
Spożycie jaskółczego ziela jest niebezpieczne przede wszystkim dla dzieci. Kontakt z rośliną może również powodować podrażnienia skóry, oczu, układu oddechowego, zawroty głowy, ślinotok, spadek ciśnienia krwi, a nawet zapaść
Ligustr
Po spożyciu dużej ilości owoców mogą wystąpić m.in. wymioty i ból głowy, rzadziej biegunka i paraliż.
Zimowit jesienny
Nawet po spożyciu niewielu nasion może dojść do wymiotów i biegunki. Pojawia się także uczucie pieczenia, problemy z krążeniem i skurcze. W najgorszym przypadku może wystąpić porażenie układu oddechowego i śmierć.
Ciemiernik
Spożycie nasion lub innej części rośliny może skutkować zatruciem pokarmowym. Sok z ciemiernika działa drażniąco na skórę.
Wawrzynek
Spożycie jagód wawrzynka prowadzi do wymiotów, biegunki, pęcherzy w jamie ustnej i zaburzeń krążenia. W przypadku spożycia większej ilości może nastąpić śmierć.
Tojad
Rozgniatanie kwiatów w rękach może powodować oparzenia skóry i wysypkę. Objawy zatrucia tojadem to uczucie mrowienia na całym ciele, biegunka, wymioty, uczucie drętwienia i pieczenia. Spożycie dużej ilości może doprowadzić do śmierci z powodu niewydolności serca i niewydolności oddechowej.
Narcyz
Kontakt z sokiem z narcyza może wywołać zapalenie skóry. Spożycie cebulki powoduje wymioty, nudności, zawroty głowy i biegunkę. Może również doprowadzić do śmierci.
Ostróżka
Spożycie ostróżki może wywołać zatrucie pokarmowe, wymioty, zaburzenia widzenia i trudności w oddychaniu.
Miłek wiosenny
Spożycie rośliny w stanie surowym może doprowadzić do biegunki, wymiotów i zaburzenia rytmu serca.
Laurowiśnia
Zatrucie laurowiśnią powoduje skurcze żołądka, wymioty i nudności. Może również doprowadzić do śmierci.